News
Tagi: ewenement molesta włodi korzenie hip-hopu
KORZENIE HIP-HOPU - nowa seria EMI Music Poland
Początki hip-hopu w Polsce sięgają lat 90 ubiegłego wieku kiedy to na rynku zaczęły pojawiać pierwsze zespoły prezentujące ten gatunek muzyczny. Pierwszą bardziej znaną produkcją była płyta Wzgórza Ya-Pa-3.
Hip hop w Polsce przez te wszystkie lata miał wiele twarzy, wiele wzlotów i wiele upadków. Teraz, po kilku latach medialnego zapomnienia zdaje się, że znów wraca "na salony" a płyty artystów hip-hopowych znajdują się w czołówkach najlepiej sprzedających się albumów w Polsce.
Korzenie Hip-Hopu to seria mająca na celu przypomnienie tym, którzy być może zapomnieli i przedstawienie tym, którzy jeszcze nie znają twórczości zespołów stanowiących korzenie tego gatunku. W ramach serii ukażą się płyty składów ukazujących się przez lata nakładem firmy EMI Music Poland i później Bazy Label.
Na początek 3 albumy jednego z bardziej znanych hiphopowych składów. Prekursorzy tzw. "rapu ulicznego" – MOLESTA. Grupa powstała w 1995 roku z inicjatywy raperów Piotra Więcławskiego (Vienio) i Pawła Włodkowskiego (Włodi). Ich debiut fonograficzny odbył się w 1997 roku - po raz pierwszy można było ich usłyszeć na składance "Smak B.E.A.T. Records" w hardcorowym kawałku Osiedlowe Akcje. Na tejże znajduje się także solowa produkcja Włodka - Nie dla sławy.
Debiutancki album "Skandal" (1998). Płyta ta uważana jest przez wielu za pierwszą polską produkcje hardcorową-uliczną. I rzeczywiście to oni byli tymi, którzy rozpoczęli ten kierunek w polskim hip hopie. Wiele fragmentów tekstów i fragmentów utworów na stałe wpisało się w polską kulturę hip hop (każdy fan hip hopu zna takie utwory jak Sie żyje, Xeroboj, Wiedziałem, że tak będzie). Już na tej pierwszej produkcji można zauważyć specyficzny styl MOLESTA. Oszczędne podkłady (wtedy jeszcze robione przez współpracującego z Włodkiem i Vieniem - DJ 600 V.O.L.T.'a) doskonale współbrzmią z ostrymi tekstami chłopaków. A w tekstach przewijają się przede wszystkim fragmenty ich codziennego życia - osiedlowe problemy, imprezy, kumple, ale także tematy poważniejsze - zaufanie do przyjaciół, oryginalność, narkotyki.
"Ewenement" - płyta wydana została we wrześniu 1999 roku. Album ten kontynuuje drogę obraną na debiutanckiej produkcji, dojrzalsze teksty podejmują jednak poważniejsze tematy (nadal pozostając oczywiście w ulicznym klimacie) - problemy, które dręczą nasze społeczeństwo: narkomania, jednostka kontra system, szacunek do samego siebie. Tym razem muzykę Vienio i Włodek robili wspólnie z Voltem (wyraźnie słychać rozwój nie tylko w tekstach, ale także w podkładach).
„…Taka płyta” (2000) , tytuł płyty nawiązuje do tekstu utworu "Takie życie, ziomek" - takie życie, taka płyta.
Płyta została w całości przygotowana przez członków zespołu i ich "grupę produkcyjną" - Czyste Tchnienie (Vienio, Pele, Włodi, Wilku, Majki oraz Korzeń). Stylistycznie utrzymują się nadal w klimacie ulicznego, hardcorowego hip hopu, jednak wyraźnie słychać, że przez lata swojej działalności zespół wypracował sobie własne, odróżniające ich od z pozoru podobnych produkcji brzmienie.
Płytę poprzedzał singiel "Będzie dobrze, dzieciak", który ukazał się w sprzedaży 28 października 2000. Na singlu znalazły się dwa utwory z płyty (Będzie dobrze, dzieciak oraz Takie życie, ziomek), remix utworu Będzie dobrze, dzieciak (z udziałem grających na żywo muzyków) oraz Dzojt - utwór do filmu "Zapach trafki, smak wolności".
Do utworu "Będzie dobrze, dzieciak" nakręcony został teledysk, w którym, co ciekawe, oprócz członków zespołu występuje także gwiazda polskiego filmu fabularnego - Stefan Friedman.