Pobierz aplikację FUN APP

z RBL.TV na żywo!

Impreza

VAVAMUFFIN, KAPELA ZE WSI WARSZAWA


data: 2011-11-17
artysta: VAVAMUFFIN, KAPELA ZE WSI WARSZAWA
organizator: klub Stodoła
miasto: Warszawa
adres: ul. Batorego 10

VAVAMUFFIN


Vavamuffin powstało w lutym 2003-go roku w Warszawie. Dokładnie rzecz biorąc na warszawskich Siekierkach, łącząc w sobie zieleń otaczającą niedalekie jeziorko czerniakowskie i dym z kominów E.C. Siekierki. Vavamuffin to połączenie dwu słów: jamajskiego "raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania, nawijania i "Vava" czyli po prostu Warszawa.

 

W skład zespołu weszli zarówno debiutanci jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae. Obecny skład przedstawia się następująco (w nawiasach formacje w których występuje tudzież występował dany delikwent):


Gorg (Transmisja) - odpowiedzialny za niskie dźwięki mikrofonowe[voc]
Reggaenerator (O.K. System, Zjednoczenie sound system) - odpowiedzialny za piękne dźwięki mikrofonowe[voc]
Pablopavo (Magara, Sedativa, Zjednoczenie sound system, Ba-Lan sound system) - zajmuje się wydawaniem awanturnych dżwięków mikrofonowych [voc]
Rafi Kazan (stvorki, el dupa, poker face) - gitary jak ta lala. [git]
Mothashipp (James Ashen i tysiąc projektów różnych) - Klawisze, Melodiki, produkcja -Leonardo z Tarchomina [piano,clav]
Emilli Jones (James Ashen) - niskie częstotliwości, fundamenta pulsu [bas]
Jahcob Junior (Magara, James Ashen) - stukoty, rytmizacje , produkcja (drums, perc.)
Dubbist - drapanie, odgłosy (scratch, sampler)
Barton - pan od dźwięku, żeby słychać było ładnie (dub master)


Vavamuffin ma na swoim koncie kilkaset koncertów, od małych salek klubowych po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertuje w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). I to właśnie koncerty są żywiołem tego zespołu i kto raz go zobaczy, będzie chciał znów... i znów... i znów :)

Od roku 2004-go zespół związany jest z wytwórnią i agencją koncertową Karrot Kommando. Najprężniej działającą niezależną wytwórnią reggae i okolic. I to pod jej skrzydłami wydaje płyty:

Vabang! (2005) Cd, Lp - debiut. Płyta roku wg magazynu Free Colours jedynego naonczas magazynu reggae w Polsce
Dubang! (2006) Cd, Lp - płyta z remixami utworów z 1ej płyty, wśród remixerów Zion Train, Nucleus Roots, Jah Free, dj FeelX, Activator Mario Dziurex...
Hooligan Rootz (2007) Cd - singiel promujący nadchodzącą płytę 
Sekta (2006) 7'' - singiel winylowy tzw siódemka podstawowy nośnik jamajskiej muzyki
Inadibusu (2007) - drugi studyjny album zespołu
Mo' better rootz - trzeci studyjny album zespolu

Reasumując Vavamuffin to tramwaj łączący Grochów i Saską Kępę z Montego Bay i Kingston. Bilety kasuje bas a podczas podróży zawsze jest święto państwowe, kto nie wsiada ten ma wąsy.

 

 

KAPELA ZE WSI WARSZAWA

 

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina.

 


Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.

Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. "Scena Otwarta" Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia "Nowa tradycja" - 1998 r. - II nagroda i nagroda publiczności. Debiutancki album, "Hop Sa Sa" został nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz, który wcześniej odnosił międzynarodowe sukcesy przy produkcji "Twinkle Inna Polish Style" grupy Trebunie - Tutki przy współpracy z Adrianem Sherwoodem. Słuchacze Trójki uznali "Hop Sa Sa" za najlepsze wydawnictwo folkowe 1998 roku.

W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", wznowiony w Niemczech przez prestiżowe wydawnictwo etno/world music - "Jaro" i amerykańskie "Harmonia Mundi/World Village". Album ten w roku 2003 otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. W roku 2004 Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".

W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji, zatytułowana "Wykorzenienie". Album miał swoją premierę we wszystkich państwach Unii Europejskiej, USA, Kanadzie i Japonii, gdzie Kapela odbyła liczne trasy koncertowe. W Niemczech płyta "Wykorzenienie" została uznana przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii "muzyka zagraniczna". W 2006 KzWW otrzymała "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/etno za "Wykorzenienie" oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego - Grammy.

Zespół współpracował z Jackiem Wallem - kalifornijskim kompozytorem dla którego zrealizował muzykę do gry komputerowej "Myst IV" - światowego bestselleru. Obok Kapeli można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela - mentora sceny World. KzWW brała również udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do jednej z popularnych w Japonii mang.

Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem... Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Taipej poprzez Moskwę, Paryż, Lisbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles i Vancouver. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy na przestrzeni lat 2003 - 2007.

Rok 2007 przynosi chwilową przerwę w aktywności, Maja i Wojtek zostają rodzicami, co pozwala na chwilowy oddech całej grupie. W tymże czasie zespół otrzymuje dwie snagrody "Machinery" przyznawane przez pismo muzyczne Machina - kategorie "najlepszy zespoł" oraz "sukces na świecie".

Lecz już 2008 to rok wytężonej pracy. Powstaje album z remiksami - "Wymiksowanie", zespół tworzy muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego - "Muzykanty Wielkiego Pola" (reż. Cezi Studniak) wystawionego w Teatrze Capitol we Wrocławiu. W kwietniu nagrany zostaje 4 studyjny album - "Infinity", którego premiera światowa miała miejsce w listopadzie a premiera w naszym ojczystym kraju miała miejsce w styczniu 2009 roku. Na początku 2009 roku grupa otrzymała po raz drugi w swej karierze nagrodę Fryderyka, tym razem za najlepszy album Folk 2008 - "Wymixowanie". W tym roku KzWW po raz kolejny udaje sie do USA promując "Infinity" co owocuje już na początku 2010 roku, kiedy to prestiżowy portal internetowy "Popmatters" uznaje płytę za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music, oraz przyznaje 36 miejsce na liście wszystkich produkcji muzyznych 2009 roku.

W kwietniu 2010 album "Infinity" zdobywa tytuł Folkowego Fonogramu Roku, oraz zdobywa nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego - "Fryderyk" za najlepszy album Folk/World Music. To trzeci Fryderyk w historii zespołu!

Ocena: 0 0

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodawać komentarze.

Zaakceptuj Politykę Prywatności naszej strony