Impreza
Tagi: robreggae, reggae, grand festival, rebel, rebel tv, tv, rbl.tv, rbl,
REAKTYWACJA GRAND FESTIVAL RÓBREGE - 30 LAT PÓŹNIEJ!
data: 2013-10-06
organizator: Stołeczna Estrada
miasto: Warszawa
adres: Namiot pod pałacem Kultury i Nauki
cena biletów: 40/50 zł
6 października 2013 roku w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki, dokładnie w 30 lat od pierwszej edycji Grand Festiwalu RÓBREGE, nastąpi jego reaktywacja.
Podczas tego specjalnego koncertu zagrają:
TWINKLE BROTHERS
IZRAEL & goście (Kayah, Pablopavo, Vienio
Tymon& The Transistors
Deuter & Future Folk
Natural Mystic Akustycznie
TWINKLE BROTHERS
Zespół reggae, założony w 1962 roku przez dwóch braci Normana i Ralstona Granta w getcie miasta Falmouth, leżącego na północnym wybrzeżu Jamajki. W latach 70-tych otworzyli własną wytwórnię płytową, w której wydali ponad 60 albumów.
W 1988 roku gościli na Róbrege. Oprócz wspaniałego koncertu efektem tej wizyty była płyta „Twinkle Brothers in Poland” i ich częste powroty do Polski. W 2008 roku wydali kolejny album „Songs of Glory” (Pieśni Chwały), nagrany z polskim zespołem Trebunie Tutki. Autorem muzyki i tekstów na tej płycie są Krzysztof Trebunia-Tutka i Norman Grant.
IZRAEL i goście
Izrael to fundament polskiej sceny mieszanki rocka i reggae. Grupa powstała w Warszawie w 1983 roku i szybko stała się inspiracją dla całej rzeszy muzyków. Zespół stał się synonimem zarówno zaangażowanego przekazu w polskiej muzyce korzeni, jak i interesujących poszukiwań muzycznych na bazie reggae. Ich album „1991” uważany jest za jedno ze szczytowych, wyprzedzających swój czas dokonań w historii polskiej muzyki.
Po rozpadzie w 1995 roku pierwszy koncert po reaktywacji zagrali na Ostróda Reggae Festiwal 2006 i od tamtej pory z sukcesem kontynuują swoją działalność. Album „Dża Ludzie” (2008) zrealizowany został przez legendarnego dubmastera - Mad Professora oraz jego syna Joe w ich studio Ariwa w Londynie. Najnowszą produkcją z obozu Izrael jest dubowa interpretacja „Dża Ludzie” - „Izrael Meets Mad Professor & Joe Ariwa” (2011).
KAYAH
Jedna z najważniejszych polskich wokalistek, zaczynała w Hybrydach i na Róbrege. Tak wspomina swój ówczesny występ: „Nie da się pominąć fantastycznej idei festiwalu Róbrege(…). To było istne muzyczne święto (…), bawiła się tam wielotysięczna młodzież, tak bardzo pragnąca być oryginalna, pragnąca ze swej młodości wycisnąć jak najwięcej”.
PABLOPAVO
Pablopavo (Paweł Sołtys) – wokalista reggae i raggamuffin, jeden z pierwszych wokalistów śpiewających raggamuffin po polsku. Jego specjalnością są bardzo długie i skomplikowane partie wokalne, oparte na freestyle.
VIENIO
Vienio (Piotr Więcławski) znany również jako DJ Variat –polski raper, wokalista, autor tekstów, DJ i producent muzyczny, a także reżyser i dziennikarz radiowy.
TYMON & THE TRANSISTORS
Tymon Tymański od lat równolegle prowadzi zespoły alternatywno-rockowe i jazzowe, grając na elektrycznej gitarze lub na kontrabasie. Jednym z nich jest założona w 2002 roku formacja Tymon & The Transistors. Tranzystory wykonują muzykę rock’n’rollową, utrzymaną w różnorodnej stylistyce – od brzmień lat 60-tych i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. We wczesnym repertuarze kwartetu znalazły się także utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie). Grupa ma na koncie cztery płyty i znana jest z żywiołowych, energetycznych koncertów.
DEUTER & FUTURE FOLK
Deuter – jeden z najważniejszych zespołów sceny niezależnej, powstał na przełomie 1980/ ’81 roku i za sprawą Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego działa do dzisiaj.
Future Folk – to nowość na polskiej scenie muzycznej. Łączy muzykę taneczną z góralszczyzną. Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin rodem z Zakopanego wnoszą typowe dla regionu elementy tradycji ludowej, a Matt Kowalsky wzbogaca całość o nowoczesne brzmienia.
Połączenie góralskiej melodyki Future Folk z rokową awangardą zespołu Deuter, to iście wybuchowa mieszanka.
NATURAL MYSTIC AKUSTYCZNIE
Mają nowy pomysł na reggae, zaskakujące brzmienie i inne instrumentarium: kontrabas, akordeon, akordeon, gitary akustyczne. Szczerość, radość grania, pokłady dobrej energii.
Grand Festiwal RÓBREGE to impreza organizowana od roku 1983 do 1990 przez Centralny Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego HYBRYDY. Pierwsza edycja odbyła się 6-7 października 1983 roku, w pomieszczeniach klubu na ul. Kniewskiego (dziś ul. Złota). Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza performansu i widowiska muzyczno – parateatralnego, o własnej logice i dynamizmie. Rezygnacja z formuły konkursu i postawienie na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię braterstwa i wolności, od początku było nadrzędną ideą festiwalu.
Koncert 6 października 2013 roku zatytułowany „Róbrege 30 lat później Reaktywacja” jest zapowiedzią powrotu festiwalu do kalendarza imprez. Kolejna edycja Grand Festiwalu Róbrege ma odbyć się w 2014 roku w formie, w której organizowany był on w latach 80, czyli minimum dwa dni święta muzyki i wolności.
Tegorocznemu koncertowi towarzyszyć będą również warsztaty gry na bębnach, FlapArt, wykłady art-managerskie, seminarium filmowe "Wolne Rytmy", projekcje filmów „Beats of Freedom” i „Joe Strummer” oraz after party.
Bilety na koncert w cenie 40 zł (w dniu koncertu 50 zł) dostępne są w sieci Ebilet.pl.