Pobierz aplikację FUN APP

z RBL.TV na żywo!

Impreza

REAGGELAND 2012


data: 2012-07-07

Ziggi Recado jest ostatnim headlinerem dużej sceny płockiego Festiwalu Reggaeland (6-7 lipca). Pochodząca z Antyli Holenderskich gwiazda reggae odwiedzi Polskę po raz pierwszy. Do grona krajowych wykonawców Festiwalu dołącza kilku kolejnych muzyków. 


Ziggi Recado powinien nosić okulary przeciwsłoneczne, ponieważ jego przyszłość jest zbyt oślepiająca - powiedział o nim Gentleman, jeden z najbardziej uznanych europejskich muzyków reggae, także wykonawca tegorocznego Reggaelandu. Ziggi mieszkał na położonych na Morzu Karaibskim Antylach Holenderskich do 1999 roku. Swój talent odkrył jednak dopiero po przeprowadzce do Rotterdamu. Debiutancki album "So much Reasons" wydany sześć lat temu przyniósł mu krajową sławę. Dwie kolejne płyty utwierdziły tylko jego status jako najważniejszego holenderskiego twórcy reggae oraz przyniosły uznanie w całej Europie. Ziggi ze swobodą porusza się w klimatach zarówno roots reggae jak i brzmień klubowych. Muzyk wystąpi nie tylko z solowym koncertem, ale obok J Booga, Chrisa Martina i Skarra Mucciego pojawi się na scenie wraz z Gentlemanem. 

Poza Recado bogaty program Festiwalu Reggaeland uzupełniony zostanie o występy kolejnych polskich muzyków: istniejącego od 2003 roku, prezentującego pełny przekrój muzyki jamajskiej - od ska, aż po dancehall - składu Tisztelet oraz Splendid Sound  - wrocławskiego składu stanowiącego czołówkę polskich sound systemów. Na scenie soundsystemowej wystąpią także: Fatty Fatty i Rass Bass. 


Pozostałymi headlinerami Reggaelandu 2012 będą: dancehallowey mistrz z Jamajki Elephant Man, należący do czołówki europejskich wykonawców reggae Gentleman, muzyk z Hawajów - J. Boog, rosyjski zespół ska Saint Petersburg Ska-Jazz Review, niemiecki składu Kingstone Sound, kolejni Jamajczycy: Skarra Mucci oraz Christopher Martin


Jednym z silniejszych punktów polskiego programu Reggaelandu będzie bez wątpienia koncert duetu Pablopavo i Praczasa. Pierwszy z muzyków znany jest z formacji Vavamuffin, ale też interesującej solowej twórczości. Drugi to uznany producent kojarzony z formacją Masala Sound System. Na festiwalu zagra też legenda polskiego reggae, założony w 1983 roku zespół Daab. Z kolei dowodem na poszukiwanie przez Reggaeland nowych, ciekawych dźwięków będą koncerty mieszającego jamajskie rytmy z hip-hopem Chvaścia, lidera zespołu Silesian Sound, który w zeszłym roku wydał bardzo dobrze przyjętą solową płytę "Moje korzenie", a także formacji Zebra Dub łączącej nowoczesne, elektroniczne brzmienia z żywymi instrumentami. Nie zabraknie też składu Dancehall Masak-Rah, który rozkręcał najsłynniejsze w Polsce imprezy dancehallowe w warszawskiej Mandali, poruszającego się w wielu nurtach reggae zespół Naaman, urzekającego damsko-męskim wokalem Bongostanu, dubsetopowej grupy z Trójmiasta Bubble Chamber oraz zdobywców wielu nagród na konkursach dla polskich kapel – Tabu. 


Label Ictus.pl na tegorocznym Reggaelandzie zamierza świętować swoje piąte urodziny. Na oddzielnej scenie wystąpi kilkunastu związanych lub zaprzyjaźnionych z nim didżejów i nawijaczy, m.in.  Cham Phoenix i  Collie Weed. Ictus pojawi się na Reggaelandzie już w dzień poprzedzający rozpoczęcie festiwalu i rozpocznie nieoficjalną muzyczną rozgrzewkę przed imprezą. 

Na Reggaelandzie wystąpią również: Paprika Korps - zespół grający od 1995 r., popularny skład Vavamuffin oraz warszawski wokalista KaCeZet przedstawi nowy projekt o nazwie Fundamenty. Ze swoim najnowszym projektem Fundamenty. 

  

Reggaeland 2012, Płock, plaża nad Wisłą, 6-7 lipca, karnet: 30 zł, pole namiotowe darmowe, www.reggaeland.eu 

  

LINE-UP 

SCENA GŁÓWNA/MAIN STAGE 

piątek 6 lipca/Friday 6th July 

15:10 - 16:10 Naaman 
16:40 - 17:40 Paprika Korps 
18:10 - 19:10 Kacezet Fundamenty 
19:40 - 21:10 Vavamuffin 
21:40 - 22:50 Ziggi Recado (Holandia/Netherlands) 
23:20 - 00:50 Elephant Man (Jamajka/Jamaica) 
01:10 - 02:15 Pablopavo i Praczas 


sobota 7 lipca/Saturday 7th July 

15:15 - 16:15 Bongostan 
16:45 - 17:45 Chwaściu - Silesian Sound System - Moje Korzenie 
18:15 - 19:15 Tabu 
19:45 - 21:15 Daab 
21:45 - 23:30 Gentleman (Niemcy/Germany) and guests J Boog (USA), Skarra Mucci (Jamajka/Jamaica), Chris Martin (Jamajka/Jamaica), Ziggi Recado (Holandia/Netherlands) 
00:00 - 01:30 St. Petersburg Ska - Jazz Review (Rosja/Russia) 
02:00 - 03:00 Zebra Dub 


NAMIOT SYSTEMU DŹWIĘKU/MAIN SOUND SYSTEMS TENT 


piątek 6 lipca/Friday 6th July 
20:00 - 8:00 
1. Tisztelet 
2. Fatty Fatty 
3. Rass Bass 
4. Splendid Sound 
5. Bubble Chamber 


sobota 7 lipca/Saturday 7th July 
20:00 - 8:00 
1. Kingston Sound – (Niemcy/Germany) 
2. Skarra Mucci – (Jamajka/Jamaica) 
3. Chrisopher Martin – (Jamajka/Jamaica) 
4. J Boog – (USA) 
5. Ziggi Recado  (Holandia/Netherlands) 
6. Dancehall Masak-Rah - 27Pablo, Junior Stress i Drivah 


NAMIOT UHURU CULTURE/UHURU CULTURE TENT 

Arrogalla (Włochy/Italy) 


Wkrótce więcej informacji o wykonawcach sceny Uhuru Culture 


NAMIOT ICTUS SOUND'N'SPORTS/ICTUS SOUND'N'SPORTS TENT 


piątek 6 lipca/Friday 6th July 
14:00 – 8:00 

sobota 7 lipca/Saturday 7th July 
14:00 – 8:00 


Cham Phoenix /UK/ (mc), Collie Weed (dj), Cyna (dj, soundman), Enjoy (wokalista), Fallout (dj, producent), Medik (wokalista), Radziu (dj,toaster), Uobuz (dj, soundman), Qnd (dj, producent), Kfjatek (Revolda), Masa Basu, Rise Up! 


plus slackline, frisbee, poi, bule and more 


SYLWETKI WYKONAWCÓW 

Elephant Man 

Na swoim koncie ma kilkanaście hitów, m.in. „Jook Gal”, „Pon de River” i „Five-O” nagrany z  Wyclef Jeanem. To jedna z wielu kolaboracji Elephant Mana. Jest niezwykle często zapraszany do współpracy przez innych dancehallowców, ale też raperów. Nagrywał z m.in. Busta Rhymesem i Chrisem Brownem. Elephant Man swoją rozpoznawalność budował nie tylko na muzyce, ale i oryginalnym wizerunku. Kojarzony jest z żółto-czerwonymi włosami i niezwykłą koncertową charyzmą. W wywiadach tłumaczył, że dzięki muzyce uciekał od ponurej rzeczywistości biednej, opanowanej przez mafię dzielnicy jamajskiego Kingston. Media często stawiają go w opozycji do innego jamajskiego dancehallowca Seana Paula, któremu zarzuca się mariaż z komercyjnym światem show businessu. Elephant Man natomiast cały czas pozostaje naturalny, bezkompromisowy i oryginalny. W swojej muzyce nie ogranicza się do czystego dancehallu, a wplata w nią hip-hop i dirty rap. Do tej pory wydał siedem płyt. Ostatni album Elephant Mana „Dance & Sweep!” z 2011 wraz z jamajskim hitem „Nuh Linga” ukazał się nakładem wytwórni VP. 


Strona: www.myspace.com/elephantmandj 


Gentleman 

Gentleman, czyli Tilmann Otto, urodził się w 1974 roku w niemieckim Osnabrück. Jako 17-latek pierwszy raz wyjechał na Karaiby. Tam też po raz pierwszy stanął przed mikrofonem. Śpiewa przeważnie po angielsku bądź w patois, który jest językiem kreolskim używanym na Jamajce. Rok 1993, kiedy współpracę zaproponował mu Soundsystem/Kollektiv znany też jako Silly Walks Movement, to przełom w karierze artysty. Kolejny nastąpił sześć lat później wraz z wydaniem pierwszej płyty „Trodin On”. Sesja nagraniowa do kolejnego albumu „Journey To Jah” odbywała się na Jamajce. Rok 2004 to nowa płyta zatytułowana „Confidence”, która wspięła się na szczyt notowania w rodzimych Niemczech. Trzy lata później ukazał się krążek „Another Intensity”. Ostatnia płyta Gentlemana, „Diverstity” pochodzi z 2010 roku. Do współpracy nad nią artysta zaprosił m.in. soulową wokalistę Cassandrę Steen, pierwszą damę jamajskiej sceny reggae Tanyę Stephens oraz weterana stylu dancehall Sugar Minotta. 


Strona: www.gentleman-music.com 


Ziggi Recado 

Ziggi Recado, przyszedł na świat w 1981 r. na wyspie Sint Eustatius (holenderskich Antylach) jako Ricardo Blijjden. W 1999 r. wyjechał do Holandii na studia, gdzie mieszka do dzisiaj. Za namową przyjaciół, którzy odkryli w nim talent do śpiewania oraz pisania tekstów, na poważnie zainteresował się muzyką w połowie ubiegłej dekady. Zwieńczeniem tego był jego debiutancki album ,,So much Reasons” wydany w 2006 r. który przyniósł mu krajową sławę, oraz zainteresowanie w Europie Zachodniej. Kolejnym przełomem w karierze młodego artysty była możliwość supportowania Gentlemana w czasie jego oficjalnej trasy koncertowej promującej album ,,Another Intensity’’. Wówczas Ziggi skompletował The Renaissance band, grupę muzyków z którą występuje do dzisiaj. W 2008 r. kariera artysty nabiera tempa i dzięki współpracy z VP/Greensleeves Records rozprzestrzenia się na cały świat. Doskonale przyjęty album ,,In Transit” zawierający min. przebój ,,Need to tell You this” nie pozostawia wątpliwości, że Recado wszedł do panteonu najciekawszych artystów, którzy realizują niesztampowe produkcje z pogranicza reggae i muzyki nowoczesnej. Kolejne albumy ,,Same Diference” (2010) oraz ,,Ziggi Recado” (2011) nie tylko ugruntowują pozycję artysty, ale jeszcze bardziej odkrywają jego wielki talent oraz wszechstronność. Ziggi ze swobodą porusza się w klimatach zarówno roots reggae jak i brzmień klubowych. Jest okrzyknięty jednym z najlepszych artystów nurtu reggae mieszkających w Europie oraz jednym z najlepszych performerów scenicznych. Artysta przyjedzie do Polski po raz pierwszy, by promować swoją najnowszą EPkę ,,Liberation”. 


Strona: www.ziggirecadomusic.com 



Saint Petersburg Ska-Jazz Review 

Grupę założyli w 2001 r. w Petersburgu muzycy Spitfire, słynnego rosyjskiego ska-punkowego bandu, we współpracy z członkami afro-karaibskiej grupy Markscheider Kunst. Początkowym założeniem muzyków było przygotowanie programu złożonego ze znanych jazzowych standardów i oryginalnych przebojów ska. W 2002 r. ukazał się debiutancki album zespołu. Wkrótce po jego wydaniu do zespołu dołączyła amerykańska wokalistka Jennifer Davis, a zespół rozpoczął pracę nad kolejnym albumem „Too Good To Be True”, który wyszedł w 2004 r. Cztery lata później Jennifer Davis opuściła zespół i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Grupa zwiesiła działalność. Dwa lata temu Saint Petersburg Ska-Jazz Review został wskrzeszony z nowym repertuarem i nowym składem, w którym znaleźli się wszyscy muzycy grupy Markscheider Kunst, który stał się jednym z najbardziej znanych w Rosji i na Zachodzie przedstawicieli muzyki ska, latino, afro-beat. Nową wokalistką została Julia Kogan z grupy Leningrad. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą. Saint Petersburg Ska-Jazz Review nigdy wcześniej nie występowali w Polsce. 


Strona: www.myspace.com/skajazzreview 


Kingstone Sound 

Kingstone Sound jest jednym z czołowych reprezentantów europejskiej sceny dancehall. Powstał w Kolonii, gdzie od 15 lat działa i organizuje imprezy z udziałem artystów z całego świata. Podstawę soundu tworzą znany promotor i zarazem lider grupy RodneyMC oraz wzięty producent i selektor Lazy Youth. Jakiś czas temu dołączyli do nich również Tim, Norbert, Bacra i Sammy. Imprezy z udziałem Kingstone Sound to przede wszystkim fuzja nowoczesnego dancehallu, ambitnego hip-hopu oraz klasyki jamajskiej podawana w szaleńczym tempie jagglingu okraszona samplami oraz wokalem Rondey’a. Wizytówką Składu jest niezliczona ilość dubplates, utworów nagranych specjalnie dla nich przez artystów z całego świata. Kingstone sound regularnie towarzyszy wielu artystom na scenach klubowych i festiwalowych. Wspierając takich wokalistów jak Baby Cham, Ce’Cile czy Lord Kossity odwiedzili najważniejsze miasta w Europie. 


Strona: www.kingstone.de 


Scarra Mucci 

Urodzony w St. Thomas na Jamajce muzyk na stałe mieszka w Europie, gdzie ostatnio został okrzyknięty najbardziej dynamicznym artystą dancehall. To niezwykle charyzmatyczny wykonawca, którego skala repertuaru jest rozpięta od gospel, poprzez regga i rap po R'n'B. Słynie ze świetnych koncertów, podczas których bawiąc się konwencją wokalną, cały czas utrzymuje świetny kontakt z publicznością. W marcu 2007 r. ukazał się debiutancki album artysty zatytułowany ,,Rise & Shine”, a dwa lata później ,,912” i ,,Skarrashizmo” utrzymany w konwencji crossover hip hop. Jego piosenka ,,My Sound” wydana na rytmie ,,Tears” produkcji Weedy G, została okrzyknięta jednym z najlepszych Clash Tunes wszech czasów. Jeszcze w tym miesiącu ma się ukazać kolejna płyta artysty ,,Return of the Raggamuffin”. 


Strona: www.myspace.com/skarramucci 


J.Boog 

Urodzony w Long Beach, wychował się w duchu tradycji i kultury na ulicach Compton w Kalifornii, zdobywając doświadczenie, które pomogło mu w realizacji muzycznej kariery. Kariera J. Booga nabrała tempa w 2005 roku, kiedy został przedstawiony Georgeowi „Fiji” Veikoso, z którym niemal od razu rozpoczął współpracę i w efekcie przeprowadził się na Hawaje. Rok później nakładem wytwórni Wash House Music Inc. ukazała się jego debiutancka płyta ,,Hear Me Roar”. Kolejny przełom nastąpił w 2008 r. po zetknięciu się z Gramps, jednym z liderów grupy Morgan Heritage, dzięki czemu J. Boog jak i reszta załogi z WHMI zaczęła nagrywać na Jamajce. Muzycy pracowali m.in. w Tuff Gong, studio Boba Marley’a. Najnowszy album J. Booga zatytułowany „Back Yard Boogie” został wydany 27 września 2011 roku i od razu zadebiutował na pierwszym miejscu w iTunes i Billboard Reggae Charts. Na płycie gościnnie wystąpili Peetah Morgan, Tarrus Riley, Fiji, Spawn Breezie, Jah Maoli i Jacob Hemphill. Wydawnictwo zawiera piosnkę ,,Lets do it again”, która stała się światowym przebojem. W tym roku otrzymał zaproszenie od Gentlemana i wystąpi u boku wokalisty, uczestnicząc w jego nowym, eksperymentalnym projekcie. 


Strona: www.jboogmusic.com



Christopher Martin 

Karierę rozpoczął zwycięstwem w programie Digicel Rising Stars (jamajska wersja „Idola”) w 2005 r. Miał wtedy zaledwie osiemnaście lat. Od tamtego czasu wylansował wiele przebojów, m.in. „Take My Wings”, „Giving It” i „I'll Be Your Driver”. Do współpracy zaprosili go Jamajczyk Busy Signal i niemiecka gwiazda reggae Gentleman. Chętnie grają z nim także artyści z zupełnie innego muzycznego świata, np. Amerykanin Michael Bolton, który zaprosił go do udziału w swojej trasie koncertowej. Ostatnio został dostrzeżony przez japońską wytwórnię Rockers Island Imprint, która postanowiła promować Martina także na odległym azjatyckim rynku muzycznym. 


Strona: www.myspace.com/christophermartinmusic 



WYBRANI POLSCY WYKONAWCY 

Daab 

Założony w 1983 roku zespół uchodzi za klasyka polskiego reggae. Ich przeboje znane są nie tylko fanom gatunku, ale też cały czas funkcjonują na listach polskich przebojów wszech czasów. Od lat 90. poszczególni muzycy Daabu udzielają się w innych formacjach (np. zespole Szwagierkolaska) i nie koncertują zbyt często. 


Vavamuffin 

Najtrafniej będzie powiedzieć, że grają reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall. Grupa powstała w 2003 roku, pierwszą płytę pierwszą płytę „Vabang!” wydała dwa lata później. Do tej pory nagrali cztery albumy. 


Paprika Korps 

Grupa powstała w 1995 roku w Opolu. Swoją muzykę określająca mianem heavy-reggae. To pierwszy tak często koncertujący zagranicą polski zespół z kręgu muzyki reggae. Wystąpili już w ponad dwudziestu pięciu europejskich krajach i w większości z nich zapraszani są regularnie na trasy koncertowe. 


Pablopavo i Praczas 

Pablopavo jest jednym z najpopularniejszych nawijaczy na reggowej scenie, znanym z Vavamuffin i Ludzików. Praczas to z kolei ceniony producent, łączący w swej twórczości elektroniczne bity z etnicznymi brzmieniami, kojarzony głównie z formacją Masala Sound System. 


Naaman 

Generująca niesamowitą energię i silny emocjonalny przekaz formacja z Dolnego Śląska (Lubin), tworząca od kilku lat, szeroko pojętą, polską scenę reggae (nurty: roots, modern roots, dub, dancehall). 


Bongostan 

Reggae w najróżniejszych barwach, od klasycznych jamajskich rytmów po dub i modern roots. Nie brakuje też mocniejszych rockowych elementów, a wyjątkowym uzupełnieniem całości jest mieszany męsko-damski wokal. 


Chvaściu 

Oprócz reggae'owych brzmień, w których specjalizuje się wokalista, w jego twórczości odnaleźć można elementy hip-hopu, dancehallu, a także muzyki folkowej. Charakterystyczny głos Chvaścia w połączeniu z podkładami muzycznymi takich kompozytorów jak Dread Squad, Piotr Krakowski czy Zbylu jest atrakcyjną i oryginalną propozycją dla słuchacza. 


Tabu 

Grają od 2003 roku. Otrzymali wiele wyróżnień, m.in. tytuł „Zespół Reggae Roku 2009” według magazynu „Free Colours” (lato 2010). Do tej pory wydali dwie płyty. 


Zebra Dub 

Zebra założona została w 2007 roku przez Zdzisława Orłowskiego i Natalię Norko. Zespół eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest dub. Jego członkowie tworzą wybuchowe, psychodeliczne mieszanki, łącząc nowoczesne, elektroniczne brzmienia z żywymi instrumentami, takimi jak: wiolonczela, flet poprzeczny, gitara basowa, djembe, melodica, akordeon czy perkusja określając swoją muzykę mianem „experimental dub”. 

  

Dancehall Masak-Rah – Pablo 27, Junior Stress i Driva 

W 2008 roku powstał pomysł, by rozpocząć cykl Dancehallowych imprez w Mandali. Rok po starcie imprezy Dancehall Masak-Rah została zaproszona do Polskiego Radia, aby na antenie Czwórki (wcześniej Euro) robić cotygodniową audycję poświęconą muzyce i kulturze dancehall. Tak podstał jeden z najciekawszych koncertowych składów reggae. 


Bubble Chamber 

To jeden z nielicznych polskich zespołów, który postanowił „ożywić” muzykę dotychczas zarezerwowaną dla DJ. Stanowi pomost łączący klubową elektronikę i żywe dźwięki. Za pomocą prawdziwych instrumentów – basu i perkusji przedstawia muzykę elektroniczną. Brzmienie utworów jest obrabiane w czasie rzeczywistym. Zespół łączy wiele stylów muzycznych, ale bazuje na dubstepie, d'n'b i klasycznym dubie. 

Ocena: 0 0

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować aby dodawać komentarze.

Zaakceptuj Politykę Prywatności naszej strony